لوگو اطلس چمن

کارخانه تولید چمن مصنوعی

کارخانه تولید چمن مصنوعی
09
آذر
1400
کارخانه تولید چمن مصنوعی چمن مصنوعی چگونه و از چه چیزی ساخته شده است؟ این مقاله به شما بینش و درک جامعی از کارخانه تولید چمن مصنوعی و روند تولید چمن مصنوعی را می دهد.

فرآیند تولید نخ در ساخت چمن مصنوعی

برای آشنایی با روند تولید چمن مصنوعی در کارخانه ابتدا از تولید نخ آن شروع می کنیم.

فرآیند تولید الیاف مورد استفاده در چمن مصنوعی را اکستروژن می نامند. به عبارت بسیار ساده، گلوله های پلیمری خام، رنگ و مواد افزودنی UV با هم مخلوط می شوند و به یک نوار یا الیاف جداگانه تبدیل می شوند. سپس آنها را می‌پیچانند و روی قرقره‌هایی پیچیده می‌شوند که پس از آن به مرحله بعدی فرآیند تولید چمن مصنوعی فرستاده می‌شوند.

فرایند تولید نخ چمن مصنوعی

مواد تولید نخ چمن مصنوعی

 نخ چمن مصنوعی از چه موادی ساخته شده است؟ مواد به کار رفته در تولید نخ چمن مصنوعی از نایلون (PA)، پلی پروپیلن (PP) و پلی اتیلن (PE) می باشد.

رایج‌ترین پلیمر مورد استفاده، گرید معروف به C4 است، اما سازندگان پیشرفته ‌تر چمن مصنوعی از C8که ماده خالص‌تر و قوی‌ترمی باشد استفاده می‌کنند. این ماده گران‌تر بوده اما به تولید نخ‌های بادوام‌تر کمک می‌کند.

انواع نخ در تولید چمن مصنوعی

نخ های تولید شده برای چمن مصنوعی به دو نوع فیبریل شده و تک رشته تقسیم می شوند.

در تولید این دو نوع نخ مواد اولیه یکسان می باشند که پس از ذوب و مخلوط شدن از دو مسیر تولید متفاوت اما مشابه عبور خواهند کرد. نخ فیبریل شده به شکل یک نوار ایجاد می شود که دارای یک الگوی سوراخ اضافه شده است که به الیاف ظاهری شبیه به چمن می دهد. نخ های تک رشته ای به صورت الیاف نازک با اشکال مختلف می باشند که در ادامه به انواع اشکال نخ های تک رشته ای می پردازیم.

اشکال نخ تک رشته ای

با نخ تک رشته ای یا همان مونوفیلامنت می توان اشکال مختلفی ایجاد کرد. این قابلیت امکان خلاقیت در طراحی را فراهم می کند، زیرا برخی از اشکال، مانند الماس، انعطاف پذیرتر و قوی تر از نخ های صاف تر هستند. محصولاتی که نخ چمن آن الماسی شکل است بادوام ترین محصول موجود در بازار می باشند.

رنگ چمن مصنوعی

درست در ابتدای فرآیند اکستروژن، دسته رنگ اصلی اضافه می شود. این همان مرحله ای است که می توان نخ های رنگی مختلف ایجاد کرد. به طور معمول، یک دسته اصلی حجم خاصی از رنگ را تولید می کند که برای ایجاد چندین فیلد کافی است به طوری که می‌توان سایه‌های مختلف سبز را در یک دسته ترکیب کرد تا ظاهر چمنی طبیعی‌تری ایجاد کرد که رایج‌ترین رنگ‌های زمردی، زیتونی، لیمویی و جنگلی هستند.

آیا چمن مصنوعی فقط به رنگ سبز تولید می شود؟ باید بگوییم خیر، برای استفاده در ورزش‌هایی مانند هاکی، پادل، تنیس، چمن‌های رنگارنگ متفاوتی جهت تضاد توپ در محیط‌های مختلف تولید می شود. شما می توانید انواع چمن مصنوعی در رنگ های سبز کلاسیک، آبی الماسی و قرمز، زرد و ...انتخاب کنید.

وزن نخ چمن مصنوعی

وزن نخ  چمن مصنوعی که همان دیتکس نامیده می شود و با توجه به شکل های نخ تولید شده متفاوت است. به طور کلی، برای چمن مصنوعی ورزشی، دیتکس  12000  مناسب خواهد بود، اما می تواند تا 17000 نیز افزایش یابد. سنگین‌تر از این وزن به معنای افزایش ضخامت و عرض الیاف جداگانه است.

حفظ ثبات در وزن نخ برای مطابقت محصول نهایی با نتایج آزمایش و مشخصات محصول ضروری است.

تولید نخ چمن مصنوعی

نخ بافت دار

هنگامی که نخ برای هاکی تولید می شود، در طول فرآیند اکستروژن نخ سبک ‌تری تولید می‌شود که معمولاً دارای دیتکس 8000 می باشد، الیاف پیچ خورده و سپس حرارت تنظیم می‌شود تا چروک دائمی ایجاد شود.

فرآیند تولید چمن مصنوعی

فرآیند تولید چمن مصنوعی تافتینگ نامیده می شود که در آن الیاف در یک پارچه پشتی قرار می‌گیرد و سپس برش داده می‌شود تا دسته‌های منفرد از چمن مصنوعی ایجاد شود.

تجهیزات کارخانه تولید چمن مصنوعی

دستگاه تافتینگ از زمانی که به روز شده، کامپیوتری شده و سرعت بیشتری به آن داده شده است و امکان تولید چمن سریع تر، کارآمدتر و دقیق تر را فراهم می کند.

پشت هر تافتر یک حلقه قرار دارد که قرقره های نخ تولید شده در حین اکستروژن را نگه می دارد. چیدمان و تکنیک های مورد استفاده در بارگیری به کارایی تولید کمک می کند.

در قسمت پشتی تافتر نگهدارنده رول پارچه پشتی قرار دارد که ورق پشتی را به دستگاه تافتینگ وارد می کند. بسیاری از شرکت‌ها دو فیدر دارند که امکان ترکیب پارچه‌های پشتی مختلف را فراهم می‌کند تا در نهایت به پایداری چمن مصنوعی کمک کند.

دو عنصر در تجهیزات تافتینگ وجود دارد که در فراهم کردن دقت و کیفیت ضروری است، اولی سوزن هایی هستند که نخ به آن ها رزوه می شود و دومی تیزی چاقوها در زیر آن که الیاف را به طول صحیح برش می دهد.

برای ساختن چمن با پرزهای بلند یا کوتاه از ماشین های تافتینگ مختلف استفاده می شود. این مورد توسط گیج یا فاصله بین هر سوزن کنترل می شود. برای چمن مصنوعی در کاربرد ورزشی مثل هاکی، از یک گیج 3/16 اینچی استفاده می شود، در حالی که برای چمن فوتبال با شمع طولانی با الیاف بلند تر، از گیج 3/4 یا 5/8 اینچی استفاده می شود.

هرچه گیج پهن تر باشد، ماشین تافتینگ سریعتر کار می کند. همچنین قرار است ماشین‌ها بین طیف وسیعی از ارتفاعات الیاف را تولید کنند که کمترین ارتفاع الیاف از 9 میلی‌متر شروع می‌شود تا دستگاه‌های تافتینگ گیج وسیع‌تر که می‌تواند به 70 میلی‌متر برسد

تجهیزات کارخانه تولید چمن مصنوعی

اپراتورها

داشتن مهارت کافی در تولید چمن مصنوعی از مهمترین مسائل است، اما به همان اندازه، توجه به جزئیات کوچک است که چمن عالی تولید می کند. آموزش صحیح و نگرش صحیح تیم تافتینگ از ضروری ترین اقدامات تولید چمن مصنوعی است.

یک تیم استاندارد تافتینگ یک کریلر، اپراتور تافتینگ و چک کننده در انتهای فرآیند خواهد داشت. همچنین انتظار می‌رود که هر مرحله به طور مرتب توسط کنترل کیفیت، که بر گروهی از ماشین‌های تافتینگ نظارت خواهد داشت، بررسی شود.

اپراتور تولید چمن مصنوعی

روند تولید چمن مصنوعی

در روند تولید چمن مصنوعی نخ از مخزن، از طریق لوله ها کشیده می شود و به سوزن ها وارد می شود. این سوزن ها جهت دقت و بررسی شماره گذاری شده اند. سوزن ها نخ را از طریق پارچه پشتی که به آرامی از ناحیه تافت کشیده می شود سوراخ می کنند. در طول مناسب، چاقوها حلقه را برش می دهند تا تافت ها ایجاد شوند و رول با سرعت دلخواه حرکت می کند تا تعداد مناسب تافت در هر متر خطی تنظیم شود.

روند تولید چمن مصنوعی

اگر نخی پاره شود، دستگاه متوقف می شود و نخ ثابت می شود. تعمیر از طریق عقب چمن، در منطقه چک تکمیل می شود و قسمت جلویی برای مطابقت با طول مورد نیاز کوتاه می شود.

فرآیند تولید بگینگ چمن مصنوعی

این فرآیند تضمین کننده استحکام الیاف و تکمیل کننده تولید چمن مصنوعی می باشد.

انواع بکینگ چمن مصنوعی

الیاف چمن مصنوعی قبلاً در یک پارچه یا پارچه های پشتی اولیه قرار گرفته اند که به راحتی الیاف را در جای خود نگه می دارند. رول های تولید شده به لایه زیرین و یا همان بکینگ متصل می شوند و آماده مرحله بعدی فرآیند تولید می شوند. دو نوع بکینگ و یا همان لایه زیرین وجود دارد که بر سطح پشتی چمن مصنوعی اعمال می شود. این دو نوع بکینگ از جنس های لاتکس یا پلی اورتان می باشند.

بکینگ چمن مصنوعی

پس از این که لایه زیرین در پشت چمن مصنوعی اعمال شد، چمن مصنوعی از طریق یک سری کوره که در آن حرارت به پشت چمن اعمال می شود، کشیده می شود تا لایه زیرین و یا همان بکینگ خشک شود. این فرایند تضمین کننده استحکام لایه زیرین می باشد.

کوره چمن مصنوعی

زهکشی چمن مصنوعی

پس از ترک چمن مصنوعی از کوره به منطقه ای می رسد که در آن زهکشی چمن مصنوعی ایجاد می شود. جهت زهکشی چمن مصنوعی سوراخ هایی در فاصله مساوی ایجاد می شود تا از عدم تجمع آب در سطح آن جلوگیری شود. پس از آن چمن مصنوعی جمع آوری شده و برای بازرسی نهایی آماده می شود.

زهکشی چمن مصنوعی

بررسی های نهایی چمن مصنوعی

در طول فرآیند تولید چمن مصنوعی انواع بررسی های کیفیت وجود دارد. این موارد شامل بررسی قوام، کاربرد و وزن مواد لاتکس یا PU مورد استفاده، نظارت بر دمای کوره ها، بررسی خشک شدن لایه زیرین و اعمال صحیح سوراخ‌های زهکشی است. بررسی های نهایی برای کیفیت نهایی محصول ضروری است و شامل بازرسی بصری و آزمایش های خاص محصول می شود. هر رول زمانی که از یک منطقه بازرسی خارج می شود، بلافاصله قبل از اینکه برای تحویل پیچیده شود، نظارت می شود. در اینجا استحکام الیاف، طول الیاف، تراکم بخیه ها و سایر اندازه گیری های کنترل کیفیت بررسی می شود. این موارد در صورت بروز مشکل ثبت می شوند.

در زیر نور مصنوعی نمی توان به خوبی عیوب را در چمن مصنوعی تولید شده تشخیص داد، اگرچه منطقه بازرسی تا حد امکان روشن است. گاهی اوقات بررسی های نقطه ای شامل انتقال یک رول کامل به بیرون، بازکردن در زیر نور طبیعی، و بررسی سازگاری محصول، تفاوت رنگ ها و صاف بودن خط می شود.

با تایید کیفیت چمن تولید شده، ساخت چمن مصنوعی تکمیل شده است.

بسته بندی چمن مصنوعی

با تولید چمن مصنوعی مرغوب، مهم است که محصول را در شرایط عالی به مقصد نهایی رساند.

پس از بررسی چمن مصنوعی تولید شده، محصول به خوبی رول و آماده ارسال می شود. این موضوع ممکن است ساده به نظر برسد، اما اگر به درستی اجرا نشود می تواند منجر به مشکلات مختلفی در محصول شود. این مشکلات شامل شل شدن رولها در حین حمل و نقل شده و متعاقباً باز کردن آنها بسیار سخت خواهد شد. همچنین درست رول نشدن چمن مصنوعی سبب به وجود آمدن چین و چروک در محصول خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی، واحد رول‌آپ، چمن را در حین عبور دادن، قبل از اینکه به طول مورد نیاز بریده شود، محکم می‌کشد.

رول ها در پوشش پلاستیکی پیچیده شده و در هر انتها محکم می شوند تا از نفوذ آب در آن جلوگیری شود. پس از آن تمام رول ها شماره گذاری و برگه هویت به آن متصل می شود.

آیا چمن مصنوعی فقط به صورت رول بسته بندی می شود؟ خیر چمن مصنوعی چمن مصنوعی نواری و تایل به صورت جعبه بسته بندی می شوند.

بسته بندی چمن مصنوعی

خرید چمن مصنوعی از درب کارخانه

شرکت چمن مصنوعی اطلس چمن گستر تولید کننده چمن مصنوعی درجه یک، ارائه دهنده بهترین چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزئینی به همکاران و متقاضیان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت چمن مصنوعی و خرید چمن مصنوعی از درب کارخانه از طریق شماره تلفن های موجود در وب سایت با مشاوران اطلس چمن گستر تماس حاصل نمایید. همکاران گرامی می توانند چمن مصنوعی با ویژگی ها و مشخصات مورد نظر خود را به کارخانه تولید چمن مصنوعی اطلس چمن گستر سفارش داده و و با بالاترین کیفیت تحویل بگیرند.