اطلس چمن

تولید چمن مصنوعی

تولید چمن مصنوعی
07
مهر
1399
امروزه اکثرا ما با نحوه کاشت و رشد چمن طبیعی آشنایی داشته و از علت های آسیب دیدن آن کاملا آگاه هستیم. اما با نحوه تولید چمن مصنوعی چقدر آشنا بوده و چه اطلاعاتی درباره تولید آن داریم؟ ما در این مقاله شما را با نحوه تولید چمن مصنوعی آشنا می کنیم و اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار می دهیم.

بیشتر از 20 مدل چمن مصنوعی با شکل و رنگ ها و ارتفاع الیاف متفاوت تولید و ساخته می شود که هر کدام مناسب مصارف خاصی می باشد. تولید چمن مصنوعی بسیار تخصصی بوده و از پیچدگی خاصی برخوردار است و در هر مرحله جمعی از متخصصین در آن فعالیت می کنند.تولید چمن مصنوعی ملزم به رعایت استانداردهای خاصی می باشد و به کار بردن هر گونه مواد سمی و مخرب محیط زیست ممنوع می باشد. در ادامه تمام جزئیات تولید چمن مصنوعی را با هم بررسی خواهیم کرد.

تولید نخ چمن مصنوعی

تولید نخ چمن مصنوعی به این نحو می باشد که مواد اولیه پلی اتیلنی با چگالی بالا که به صورت گرانول بوده و از نفت ساخته شده و همچنین مواد افزودنی مانند تثبیت کننده  UVدر یک قیف به نام اکسترودر با یکدیگر ترکیب شده، سپس رنگ سبز به آن افزوده می شود. پس از آن مواد در داخل اکسترودر تحت فشار و گرما روان و سیال شده و بعد از به دست آمدن قوام مورد نظر این فرایند منجر به تولید مواد نخ چمن مصنوعی می شود. در این مرحله مواد از خروجی مخصوص دستگاه به شکل رشته های باریک و نازک به بیرون هدایت می شود. شکل الیاف چمن مصنوعی توسط سر اکسترودر مشخص می شود و به به طور کلی قالب گیری الیاف به دو صورت انجام می شود.

تولید نخ چمن مصنوعی

 

قالب گیری به شکل نوار منوفیلامنت:

جهت تولید نوار منوفیلامنت الیاف نخ چمن مصنوعی از صفحات خاصی عبور می کند. جهت تولید این نخ ها مایع تولید شده از صفحات با منافذ کوچک و به صورت به هم فشرده و محکم در می آیند. شکل سطح مقطع چمن مصنوعی در واقع مربوط به شکل منافذ این صفحات می باشد. کاربرد الیاف نوار منوفیلامنت در تولید چمن مصنوعی فوتبالی می باشد.

قالب گیری به شکل نوار فیبریزه:

در قالب گیری الیاف به شکل نوار فیبریزه مایع از دستگاه عبور کرده و به شکل نوار های کوچک و رشته ای بریده می شود که ساختار نهایی آن به شکل لانه زنبوری است. جهت داشتن کشش و انعطاف لازم محصول نهایی محاسبات دقیق و تحقیقات گسترده ای انجام می شود.کاربرد الیاف نوار فیبریزه در تولید چمن مصنوعی تزئینی می باشد.

پس از قالب گیری در هر دو روش و عبور نخ ها از دستگاه ، نخ ها به دور محور یکدیگر پیچیده می شوند تا ضریب مقاومت بیشتری پیدا کنند و استقامت آن افزایش می یابد. همین امر باعث می شود تا در برابر سایش و فرسایش مقام شوند.

بافت چمن مصنوعی

پس از تولید رشته های چمن مصنوعی نوبت به بافت چمن مصنوعی میرسدکه طی سه مرحله گره زنی، زیر سازی و کنترل کیفیت انجام می شود.

 

گره زنی:

در مرحله گره زنی نخ هایی که در مرحله قبل تولید شدند در دستگاه خط تولید چمن مصنوعی قرار گرفته و توسط سوزن های تعبیه شده در دستگاه با فاصله تعیین شده به لایه زیرین دوخته می شود. تراکم دوخت نخ ها به لایه زیرین و ارتفاع آن به نوع چمن مصنوعی تولید شده بستگی دارد.

گره زنی

زیر سازی:

نخ هایی که در مرحله گره زنی به لایه زیرین دوخته شده فاقد استحکام لازم بوده و جهت اینکه نخ های دوخته شده از لایه زیرین جدا نشود، نیاز به لایه بکینگ بوده تا آماده بهره برداری شود. لایه بکینگ همان لایه سیاه رنگ است که به لایه زیرین توسط چسب مخصوص متصل می شود. کیفیت لایه بکینگ رابطه مستقیمی با طول عمر چمن مصنوعی و ماندگاری آن خواهد داشت بنابراین هر چه کیفیت لایه بکینگ بیشتر باشد طول عمر چمن مصنوعی نیز بالاتر خواهد رفت

 

کنترل کیفیت:

پس از گره زنی و اضافه کردن لایه بکینگ نوبت به مرحله کنترل کیفیت چمن مصنوعی می رسد. فرآیند تولید چمن مصنوعی بدون کنترل کیفیت کامل نخواهد بود. قبل از خروج محصول از کارخانه و عرصه به بازار می بایست از کیفیت محصول اطمینان حاصل نمود. چمن مصنوعی که در مرحله کنترل کیفیت استاندارد های لازم را دارا باشد بین 10 تا 15 سال گارانتی می شود. وجود هر گونه گره خوردگی، پارگی و رنگ پریدگی چمن مصنوعی از کیفیت محصول کاسته و باعث خروج آن محصول از مرحله فروش می شود.

کنترل کیفیت

آزمایش های تست کیفیت چمن مصنوعی:

  1. آزمایش لایه بکینگ از نظر استحکام و دوام
  2. آزمایش مقاومت چمن مصنوعی در برابر لوازم تیز و برنده
  3. آزمایش سایش چمن مصنوعی در برابر تردد های زیاد
  4. تست ضربه پذیری چمن مصنوعی

با کلیک کردن بر روی ویدئو خط تولید چمن مصنوعی که توسط شرکت چمن مصنوعی اطلس چمن تهیه شده می توانید بخشی از مراحل تولیدچمن مصنوعی را مشاهده نمایید.